List of finalists complete for Albanian final

From Thursday's semi-final, the following nine qualified for the final:

 1. Selami Kolonja - Ëndërr Kosove
 2. Miriam Cani & Alban Skenderaj - Ende Ka Shpresë
 3. Orges Toçe - Mari
 4. Kamela Islami - Jetova Për Të Dy
 5. Dorian Nini - Mirësevini Ne Shqipëri
 6. Dorina Garuci - Mirëmbrëma Ëngjëlli Im
 7. Herciana Matmuja - Me Cilin Rri Ti Dashuri
 8. Marsida Saraçi - Vetëm S'Jemi Në Botë
 9. Maria Prifti - Pasuri E Pasurive (newcomer)

From Friday's semi-final, the following nine qualified for the final:

 1. Besa Kokëdhima - E Bukura Dhe Bisha
 2. Denis Hasa - Mbi Xhaketën Time
 3. Goldi Halili - Në Krahët E Tua
 4. Françesk Radi - Kemi Dasëm'o
 5. Aurela Gaçe - Kënga Ime
 6. Xhejsi Jorgaqi - Rastësi
 7. Enkeleda Arifi - Një Dashuri
 8. Saimir Braho - Shtegëtar I Jetës Sime
 9. Albi Xhepa & Semi Jaupaj - Dritë (newcomer)

  

Kejsi Tola, who represented Albania at the Eurovision Song Contest in 2009 with Carry Me In Your Dreams, entered the competition but did not manage to qualify for the final to take a second chance on the international stage.

The Albanian national final for the 2011 Eurovision Song Contest can be watched live on RTSH at 20:30 CET this Saturday, via Eutelsat W2, 16°E, 12656V 4883 1/2.


Comments 💬

Related stories

Albania: Festivali i Këngës line-up revealed

8 years ago
Anxhela Peristeri will represent Albania at Eurovision 2021

Anxhela Peristeri to represent Albania at Eurovision 2021!

2 months ago
Arilena Ara

It's Arilena Ara for Albania!

1 year ago